۱۴۰۰ پنج شنبه ۳ تير
پيام دبير علمي

" لا خير في الحياه الا مع الصحه " خيري در زندگي نيست مگر با سلامتي.  پيامبر اكرم (ص)

 

يكي از بزرگ ترين جهات معنوي خدمت به خلق الله است، خدمت به انسانهاي محروم است. اين است كه براي انسان جاودانه مي ماند و در عالم ديگر به درد انسان مي خورد. امام خميني (ره)

 

سلامت محور همه چيز حتي عروج انسان است و هر انساني حتي اگر در عرصه معنويت بخواهد رشد كند بايد فرد سالمي باشد.

بزرگترين آرمان بشر از اول تاريخ انسان (يعني از ان زماني كه انسان تعقلي يافته و فكري به سراغ او آمده و به زندگي خود نظم و ترتيبي داده است) تا امروز، آرزوي تحقق عدالت است. كاري كنيم بيمار به جز رنج بيماري درد و رنج ديگري نداشته باشد. مسئله سلامت در برنامه ريزي هاي گوناگون همه دستگاه هاي اجرائي مورد توجه قرار گيرد.

مقام معظم رهبري(مدظله العالي)

 

سلامت، سرمايه ارزشمندي است كه حفظ و ارتقاي آن بايد جزء مهمترين تلاش هاي زندگي روزمره انسانها محسوب  شود. انسان سالم، محور توسعه پايدار بوده و سلامتي براي بهره مند شدن انسانها از مواهب الهي امري ضروري است. لذا توجه به سلامتي و تلاش براي حفظ و ارتقاي آن همواره يك اولويت مهم بوده است.

ماموريت اصلي نظام سلامت، ارتقاي سطح سلامت و پاسخ گفتن به نياز هاي مردم و جامعه است. اين نيازها تحت تاثير شرايط اقتصادي، اجتماعي، سياسي و محيطي  پيوسته تغيير مي كنند. از سوي ديگر بيماري ها و عوامل مخاطره آميز سلامت دائماً در حال تغيير بوده و بخصوص در دوره حاضر تحولات بسيار سريعي را تجربه مي كند. پاسخگويي به اين تغييرات، مهمترين استدلالي است كه بر اساس آن بايد نظام سلامت را متحول كرد و ارتقا داد.

با توجه به اهميت موضوع، سلامت آحاد مردم بعنوان يك حق در قانون اساسي  مورد توجه قرار گرفته و ارتقاي سطح سلامت مردم نيز از مهمترين اهداف در چشم انداز جمهوري اسلامي ايران در نظر گرفته شده است. در چشم انداز، جامعه اي آرماني ترسيم شده كه مي بايست از حداكثر سلامت براي تمامي جامعه برخوردار باشد

بر اساس سياست هاي كلي سلامت ابلاغي از جانب مقام معظم رهبري، بدون شك رسيدن به اهداف متعالي سند چشم انداز بيست ساله وتبديل شدن كشور به قطب پزشكي منطقه آسياي جنوب غربي و جهان اسلام، همراه با توسعه يافتگي دانش بنيان در ابعاد و زمينه هاي مختلف  سلامت جسمي، رواني، معنوي و اجتماعي آحاد جامعه شكل مي گيرد. در همين راستا  طرح تحول نظام سلامت  توسط وزارت بهداشت به دانشگاه ها و مراكز بهداشتي- درماني تابعه دانشگاه ها درتاريخ 15/02/93 ابلاغ گرديد و لازم الاجرا مي باشد.

آنچه انگيزه برگزاري اين همايش بوده است كم رنگ بودن و شايد مغفول ماندن بعد سلامت معنوي در تحول نظام سلامت است.

همايش كشوري "تحول نظام سلامت در عرصه معنويت" تلاشي است مبارك و صد البته فرصتي است  مغتنم براي فرهيختگان، انديشمندان و پژوهشگران عرصه سلامت، جهت تبيين مباني، راهكارها و راهبردها براي چگونگي اين تحول بنيادين در يكي از مهمترين ابعاد سلامت يعني سلامت معنوي. از همه پژوهشگران حوزه و دانشگاه دعوت به عمل مي آيد تا با شركت فعال در اين همايش و ارائه دستاوردهاي علمي-تحقيقاتي خود بر غناي آن بيافزايند. همكاران ارجمندم در دبيرخانه، اطلاعات عمومي اين همايش را از طريق سايت اختصاصي در اختيار قرار داده اند و علاوه بر آن، با روي گشاده و افتخار و با دقت  ويژه، پاسخگوي هر گونه پرسش پژوهشگران فرهيخته مي باشند. مشتاقانه  منتظر دريافت مقالات فرهيختگان گرامي هستيم. ان شاء الله

 

دبير علمي همايش

دكتر محمد حسين مدبر

تاریخ :
1394/09/17
تعداد بازدید:
1608
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal